Šiandien „Be etikečių“ minime “perskaityk knygą” dieną. Šios dienos tikslas – priminti, kokią galią turi literatūra, ir paskatinti perskaityti bent vieną knygą. Skaityti gali būti ne tik malonu, bet ir naudinga – knygų skaitymas lavina protą, gerina tiek fizinę, tiek emocinę sveikatą bei gali padėti išgyventi sunkų laikotarpį ar tvarkytis su įvairiomis problemomis.
Skaitymas gali padėti sumažinti stresą ir atsipalaiduoti, pasiruošti miegui – skaitant sumažėja kraujospūdis, širdies susitraukimų dažnis. Vis dėlto tai nėra pasyvi veikla kalbant apie smegenų aktyvumą. Skaitant knygą smegenyse susidaro sudėtingi neuronų tinklai, daugėja sinapsių, o jei tai yra grožinės literatūros knyga, istorijoje kylant įtampai lygiagrečiai auga ir smegenų aktyvumas. Tyrimai rodo, kad senjorai, kurie kiekvieną dieną skaito ir sprendžia matematikos užduotis, palaiko ir pagerina savo kognityvines funkcijas, o žmonės, kurie visą gyvenimą užsiima smegenis stimuliuojančia veikla, rečiau serga demencija. Visi šie veiksniai prisideda ir prie ilgesnio gyvenimo. Remiantis Yale universiteto tyrimu, žmonės, kurie kiekvieną savaitę skaito daugiau nei 3,5 valandos, turi 23% didesnę tikimybę gyventi ilgiau nei tie, kurie visai neskaito.
Naudingas ne tik spausdintų knygų skaitymas. Žmonėms, turintiems įvairių regos sutrikimų ar skaitymo sutrikimų kaip disleksija, audio knygos yra puiki alternatyva. Audio knygos turi daugelį tų pačių privalumų kaip ir spausdinti jų variantai, be to, įgarsintos knygos lavina aktyvaus klausymosi įgūdį bei padeda geriau suprasti emocijas. Įgarsintojo balso tonas aiškiai nurodo sarkazmą, jaudulį, nerimą ir kitas sunkiau tekstu išreiškiamas emocijas, todėl klausantis knygų, ypač grožinės literatūros, ugdomas emocinis raštingumas.
Literatūra gali būti naudojama ir kaip terapinė priemonė. Emocinės pagalbos teikimas pasitelkiant skaitymą vadinamas biblioterapija. Biblioterapijos taikymo tikslai įvairūs: klinikine biblioterapija siekiama konkretaus poveikio gydant tam tikrą psichikos sveikatos sutrikimą, reabilitacinė terapija padeda įveikti ligos keliamus sunkumus ar prisitaikyti prie pakitusios aplinkos, o edukacinė – vystyti asmenybę, harmonizuoti socialinius santykius. Priklausomai nuo psichologinės būklės, biblioterapija gali paveikti labai skirtingai, todėl konkrečių metodų taikymu užsiima specialistai. Klinikinę bei reabilitacinę biblioterapiją taiko ir knygas rekomenduoja kvalifikuoti psichologijos specialistai, kurie šio proceso metu stebi paciento būklę, skaitomų tekstų daromą poveikį ir, esant reikalui, keičia siūlomas knygas, analizės metodus ir pan. Edukacinė biblioterapija platesnė, dažniausiai taikoma nesergant sunkiomis ligomis, tad ja užsiimti gali ir socialines paslaugas teikiantys specialistai, pvz., bibliotekininkai ar mokytojai.
Biblioterapijos taikymas gali remtis vien skaitymu arba skaitymu ir interakcija, kuomet dalinamasi mintimis apie perskaitytą tekstą, jis analizuojamas ir pan. Pagal tai išskiriamos skaitomoji ir interakcinė biblioterapija. Pirmasis terapijos tipas pagrįstas kognityvinės ir elgesio terapijos prielaida, jog visas elgesys yra išmoktas, todėl gali būti pakeistas. Taikant skaitomąją biblioterapiją dažniausiai pasirenkamos psichologinės ir savipagalbos knygos ir jų skaitymas suvokiamas kaip į švietimą orientuota intervencijos forma, kurios pagrindiniai tikslai yra informacijos įsisavinimas ir įgūdžių įgijimas. Naudojant šį biblioterapijos metodą itin svarbu pasiūlyti žmogui tokią knygą, kuri būtų aktuali būtent jo problemoms. Taip pat svarbi knygos kokybė ir efektyvumas bei asmens gebėjimas savarankiškai interpretuoti tekstą ir pritaikyti jį sau. Kadangi dažnai savęs pažinimas ir problemų sprendimas reikalauja gilesnės analizės, didžioji dalis specialistų teikia pirmenybę bent dalinai interakcinei biblioterapijai.
Interakcinei biblioterapijai būdingas tekstų aptarimas leidžia kaip priemonę rinktis grožinę literatūrą remiantis prielaidomis, jog istorijos padeda per saugų atstumą įžvelgti asmenines problemas, kurias suvokti tiesiogiai yra per skaudu, bei jog emocijų atpažinimas, tyrinėjimas ir apmąstymas yra svarbios gijimo proceso dalys. Šio terapijos metodo procesą sudaro trys etapai: susitapatinimas su knygos veikėjais ar siužetu, katarsis, kai skaitytojas emociškai įsitraukia į istoriją ir gali saugiai išgyventi užgniaužtas emocijas, ir įžvalgos, atsirandančios iš katartinės patirties, kuomet gilinamasi į atrastas problemas ir galimus jų sprendimo būdus. Čia itin svarbus psichologijos specialisto vaidmuo. Katarsio etape patirtos emocijos gali būti labai stiprios, jų sudėtingumas gali sukelti nerimą ir bejėgiškumo jausmą. Taip pat kyla grėsmė, kad emocijos ar tekstas bus interpretuotas kitaip nei siekta arba kad knyga paskatins nekonstruktyvų elgesį. Dėl šių priežasčių specialistas turi paskatinti konkrečių problemų identifikacijos procesą, padėti išreikšti emocijas ir palengvinti jų naštą bei parodyti, jog asmens emocijos yra priimamos ir suprantamos.
Biblioterapija gali padėti gydant depresiją, nerimą, valgymo sutrikimus, kai kuriais atvejais priklausomybę. Knygos taip pat padeda tvarkantis su įvairiomis santykių problemomis, pykčio valdymu, gedulu, atstūmimu, egzistencinėmis baimėmis bei sunkumais, pvz., izoliacija, socialine atskirtimi ir rasizmu, seksizmu, homofobija, bifobija bei transfobija ir kitais diskriminaciniais reiškiniais.
Skatiname atšvęsti knygų skaitymo dieną – įsijunkite audioknygą autobuse ar perskaitykite keletą knygos skyrių prieš miegą. Galbūt tai tebus būdas atsipalaiduoti, o gal nuspręsite skaityti dažniau ir pagerinsite sveikatą bei atrasite kažką apie save. Malonaus skaitymo!
Straipsnį parengė Julija Baublinskaitė
Šaltiniai:
Benefits of Reading Books: How It Can Positively Affect Your Life. Prieiga per internetą: https://www.healthline.com/health/benefits-of-reading-books#aids-sleep
Benefits of Audiobooks. Prieiga per internetą: https://www.voices.com/blog/benefits-of-audiobooks/
Benefits of Audiobooks: 13 Reasons Why Audiobooks are Amazing. Prieiga per internetą: https://www.iedunote.com/benefits-of-audiobooks
Biblioterapijos rūšys. Prieiga per internetą: https://biblioterapija.wordpress.com/2016/12/15/biblioterapijos-rusys/#more-117
Bibliotherapy as a Method of Treatment. Prieiga per internetą: https://electricliterature.com/wp-content/uploads/2018/02/9780387097435-c2.pdf
Bibliotherapy: How Stories Can Help Guide the Therapeutic Process. Prieiga per internetą: https://www.verywellmind.com/what-is-bibliotherapy-4687157