Kaip susitvarkyti su stresu mokslo metais?

Nauji mokslo metai studentams atneša ir džiaugsmo, ir nerimo, o šiais metais tai ypač akivaizdu. Nors šiemet dauguma pirmakursių su universitetu susipažins, o paskutinių kursų studentais – atsisveikins, nuotoliniu būdu, kai kurie stresą keliantys faktoriai išlieka nepaisant studijų formos. Dalinamės keliais patarimais, iš studentų studentams, kaip sklandžiai įsilieti į naują mokslo ritmą!

Dideli gyvenimo pokyčiai; kai kuriems teks priprasti prie kitokio mokymosi ir gyvenimo tempo, kitiems – dar ir prie pasikeitusios gyvenamosios vietos, gyvenimo atskirai nuo šeimos. Nors šių pokyčių išvengti nepavyks, tačiau pozityvus požiūris ir problemų skaidymas į mažesnes problemas gali padėti. Universitetas pirmakursiams siūlo įvairių integracijos renginių ir patarimų – tai puikus būdas susipažinti su nauja aplinka ir žmonėmis, atrasti popaskaitinių veiklų, kurios taptų galimybe retkarčiais atsitraukti nuo mokslų ir kartu nuveikti kažką naudingo. Dabartinė situacija suteikia progą dar kurį laiką pasimokyti iš namų, taip gaunant galimybę priprasti prie studijų nesijaudinant dėl nepažįstamos aplinkos.

Studijų kokybė; ne vienam ko gero kyla klausimai, kaip bus pritaikomos studijos, vykstančios nuotoliniu būdu. Sekite fakulteto administracijos ir dėstytojų skelbiamą informaciją, tačiau domėkitės ir galimybėmis už universiteto ribų! Naujiems studentams – jūsų fakultetai jau atlaikė pusę metų nuotolinio mokymo(si) ir šiuos metus pradės turėdami realios patirties su iškylančiomis problemomis ir klausimais; sugrįžtantiems studentams – dabar yra puiki proga pagilinti savo akademinio raštingumo žinias, skaityti ir rašyti rašto darbus, savanoriauti programose ar įmonėse nuotoliniu būdu – visos patirtys kaupiasi ir puošia jūsų curriculum vitae!

Sveikas gyvenimo būdas; susidoroti su naujais stresoriais tikrai gali padėti sveikesnis gyvenimo būdas. Mums prieš akis – ilgas semestras prie kompiuterių ekranų, tad ypač svarbu nepamiršti naudingai ir aktyviai išnaudoti pertraukų tarp paskaitų ir seminarų. Darykite trumpas mankštas, pasivaikščiokite (ne tik iki šaldytuvo ir atgal), dažnai vėdinkite kambarius (dėl viruso, ir dėl geresnės darbo ir miego kokybės), valgykite dažnai ir nedaug. Šie nedideli ir lengvai įgyvendinami pokyčiai jūsų gyvenime padės jaustis gerai fiziškai ir psichologiškai.

Jei dar kažkas kelia nerimą, visuomet galit klausti vyresnių studentų. Išgyvenantiems stiprius nerimo ar depresijos lygius, Vilniaus universitetas taip pat teikia nemokamas psichologo konsultacijas. Nepamiršk, kad jeigu jauti, jog gali perdegti, vieną kartą per savo studijų laikotarpį gali pasiimti akademines atostogas vieneriems metams dėl asmeninių priežasčių. Kiekvienai problemai galima atrasti sprendimą – niekada nesi vienas.

Sėkmingų naujų mokslo metų!