„Kur degina knygas, galiausiai degins ir žmones“ – Heinrich Heine, „Almansor“
Balandžio 23 dieną minima knygų ir autorinių teisių diena. Ta proga kviečiame susipažinti su Berlyno Seksologijos instituto (Institut für Sexualwissenschaft), gyvavusio 1919-1933 metais, bibliotekos bei atliktų mokslinių tyrimų istorija.
Institutą 1919 m. įkūrė savo srityje pagarsėjęs kylančio seksologijos mokslo ekspertas Magnus Hirschfeld. Per visą veikimo laikotarpį Seksologijos institute ne tik buvo apžiūrėti ir gydyti tūkstančiai pacientų, dažnai už dyką, bet ir buvo žengti pirmi žingsniai bandant suprasti translytiškumą bei siekta lygybės homoseksualiems ir translyčiams žmonėms bei moterims, dėl ko Institutas įgavo pasaulinę reputaciją. Pats Hirschfield buvo aktyvus homoseksualių asmenų teisių advokatas ir ilgai kovojo už homoseksualumo dekriminalizavimą.
1933-iųjų gegužės 6 dieną Institutas buvo okupuotas Vokietijos studentų sąjungos, kurią sudarė nacius remiantys jaunuoliai; po kelių dienų, gegužės 10-ąją, visas instituto bibliotekos turinys – knygos, atliktų tyrimų duomenys, asmeninės istorijos, dokumentuoti vizitai – buvo išgabentas į Berlyno Bebelplatz aikštę. Tą naktį, kartu su 20 000 kitų knygų visoje Vokietijoje, jos buvo sudegintos kaip simbolinė nacių ataka prieš valdžios priešus. Tarp į laužą įmestų knygų buvo ir Heinrich‘o Heine’s „Almansor“.
Raginame plačiau panagrinėti šio progresyvaus mokslininko ir Seksologijos instituto istoriją bei suteiktą paramą LGBTQ+ bendruomenei čia:
https://magnus-hirschfeld.de/ausstellungen/institute/
https://www.hmd.org.uk/resource/6-may-1933-looting-of-the-institute-of-sexology/