Drag – kas ir kodėl tai yra?

Drag pasaulis šiomis dienomis darosi vis labiau pažįstamas kiekvienam žmogui, dalį savo gyvenimo praleidžiančiam internete. Tiems, kas dar nespėjo susipažinti su šiuo fenomenu – drag vadiname tai, kai (įprastai) vyrai rengiasi moteriškais drabužiais, pasidažo bei susikuria moterišką siluetą pasitelkdami korsetus ar specialiai suformuotą kamšalą. Aišku, drag nėra vien išvaizda. Neretai vadinamos drag karalienės turi savo personažus ir pasižymi ne vienu talentu. Labiausiai su drag pasauliu asocijuojami yra pasirodymai, kurių metu drag karalienėsžiopčioja pagal dainą ir atlieka įspūdingą programą. Kai kurios karalienės daro įvairiausius triukus – stojasi ant rankų, šoka į špagatus ar vartosi po visą sceną, kitos pasitelkia labiau teatrinius, o ne gimnastinius elementus – kaip, pavyzdžiui, rožių lapus, krentančius iš nusiimamų drabužių, staigius kostiumų pasikeitimus vieną aprangą nusiplėšiant ar net ugnį.

Turbūt labiausiai drag kultūra išpopuliarėjo dėl serialo Rupaul‘s Drag Race, kuriame dalyvauja po 12-14 drag karalienių, kurios kovoja dėl Sekančios Amerikos drag superžvaigždės titulo. Kiekviename laidos epizode drag karalienės gauna po skirtingą užduotį – tai dažniausiai būna vaidybos, dainavimo ar šokio užduotys, kurios glaudžiai siejasi su LGBTQ+ kultūra ir istorija. Laidos metu yra minimi svarbūs LGBTQ+ istorijos etapai ir kultūros dalys, kaip Stonewall riaušės bei Vogue kultūra. Pastaraisiais metais ši laida išpopuliarėjo tiek, jog laidoje teisėjų kėdes užima tokios žvaigždės kaip Nicky Minaj, Demi Lovato ar Ariana Grande – pop ikonos, kurios turi milijonus sekėjų. Drąsiai galima sakyti, jog Rupaul‘s Drag Race yra tapęs išskirtine šiuolaikinio kultūros pasaulio dalimi. Galiausiai, net ir Lietuvoje jau matome tokius renginius kaip Balaganza bei vis populiarėjančias drag karalienės ir iš Lietuvos!

Kad ir kaip bebūtų, ne visada drag pasaulis buvo toks artimas ir priimtinas. Vienas pirmųjų ir bene labiausiai kontroversiškas drag pasirodymas plačiojoje medijoje buvo grupės Queen dainos I want to break free video klipas. Jame atlikėjai yra persirengę moterimis – tai buvo britiškos laidos Coronation street parodija. Deja, tik Anglijoje ir buvo suprastas šis pasišaipymas iš laidos. Šiaurės Amerikoje grupė sukėlė šoką – MTV čia net uždraudė dainos video klipą, nes jis buvo netinkamas jų standartams. Kai grupė turo metu keliavo į Braziliją, iš minios buvo metami akmenys ant Fredžio būtent dėl šios dainos video klipo. Daug kas pasikeitė per kelias dešimtis metų – ir, panašu, į gera.