GLSEN Tylos diena

Kiekvienais metais balandžio mėnesį minima GLSEN Tylos diena – mokinių organizuojama tylos akcija, kuria siekiama atkreipti dėmesį į mokykloje LGBTQ+ žmonių patiriamas patyčias ir nutildymą.

2018 metais atlikto Tarptautinio mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenimis, Lietuvoje patyčias patiria 29 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių. Dalį šių patyčių sudaro homofobinės, bifobinės ir transfobinės patyčios. Dažnai tyčiojamasi iš nenormatyviai atrodančių vaikų, jie pravardžiuojami įvairiais prieš LGBTQ+ bendruomenę nukreiptais įžeidimais net nežinant, ar žmogus iš tiesų priklauso bendruomenei.

„Mokykloje niekad negalima atsiskleisti ir būti savimi: žinios iš karto pasklinda, paskalos persekioja kiekvieną žmogų, kuris yra „kitoks“. Dėl to ne kartą buvau stumdomas, iš manęs buvo viešai tyčiojamasi, aplink susirinkę mokiniai badė pirštais prirėmę prie sienos, negailėjo ir kumščių.“

19 metų homoseksualus vaikinas.

„Kol mokykloje dar nebuvo pasklidusios kalbos, kad aš homoseksuali, tekdavo kentėti stiprias patyčias dėl savo „berniukiškumo“. Laikui bėgant mokykloje pasklido gandai apie tai, kad aš tikrai homoseksuali, o tada ir prasidėjo gana aktyvus žeminimas, patyčios, grasinimai susidoroti ir t.t.“

18 metų homoseksuali mergina.

LGBTQ+ mokiniai dažnai susiduria tiek su žodinėmis patyčiomis, tiek su smurtu ir grasinimais susidoroti. Mokykloje patiriama agresija žemina žmogaus savivertę, sukelia izoliacijos jausmą, gali sukelti depresiją, nerimą, socialines fobijas, paskatinti žaloti save ar bandyti nusižudyti.

„Prieš keletą metų buvusioje mokykloje patyriau labai skaudžias patyčias. Mane stumdydavo, ant manęs spjaudydavo. Dėl to labai išgyvendavau, verkdavau. Pradėjau praleidinėti pamokas, suprastėjo pažymiai. Tapau uždaras. Galiausiai patyčios tapo tokios skaudžios, kad nebežinojau kur dėtis ir buvau pasiryžęs baigti savo gyvenimą iššokdamas per balkoną.“

18 metų homoseksualus vaikinas.

„Labai „užknisa“, kai užsiminus apie savo orientaciją ar prakalbus apie LGBT* iš klasiokų (tik vaikinų) sulaukiu patyčių ir grasinimų „supisti snukį“, ir įsakymų „netraumuoti kitų savo iškrypimais“.“

16 metų biseksuali mergina.

Patyčios ir smurtas prieš LGBTQ+ bendruomenę mokyklose yra normalizuoti reiškiniai, tad aukos retai sulaukia pagalbos ir palaikymo. Atvirai neigiamą požiūrį į LGBTQ+ žmones reiškia ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, kurie dažniausiai mano, kad jų mokykloje nėra LGBTQ+ mokinių ar patyčių prieš juos. Nors yra mokytojų, bandančių teigiamai kalbėti LGBTQ+ klausimais ar apginti mokinius, šie taip pat sulaukia pasipriešinimo ir užgauliojimų iš mokinių bei bendradarbių.

„Keli mano klasės mokiniai mokyklos koridoriuose girdint mokytojams ir direktoriui dažnai apšaukdavo mane tuo visiems gerai žinomu žodžiu iš „p” raidės.“

19 metų homoseksualus vaikinas.

„Mokykloje einant koridoriumi būti aprėktam buvo absoliučiai natūralus dalykas. O per išleistuves „rimti“ klasės vyrai prisigėrę pradėjo aiškintis mano „psichinės ligos/pasirinkimo“ kilmę.“

19 metų homoseksualus vaikinas.

„Pamokų metu mokytojai, nežinodami, ar nenorėdami pripažinti, kad klasėje sėdi homoseksualus žmogus, o mokykloje jų yra daugiau, dažnai patys pradeda diskusiją apie homoseksualus. Mokiniai prisijungia prie neigiamos diskusijos, o tu – tyli ir supranti, kad esi tokia, kokios dauguma nekenčia.“

17 metų homoseksuali mergina.

„Nesityčiojama, nes suprantama, kad homoseksualizmas – sunki liga, belieka tik suteikti pagalbą.“

39 metų mokytojas.

„Jei seksualinės mažumos mažiau pūstų tą problemą, mažiau pageidautų sau dėmesio, niekas iš jų nesityčiotų ir niekas jų nekliudytų. Patys lenda, patys šaukia.“

Mokytoja, amžius nenurodytas.

Nors skaudu girdėti apie tokias mokinių patirtis, skatiname nepasiduoti ir kovoti už geresnę aplinką LGBTQ+ žmonėms. Tai galite padaryti tiek prisijungdami prie socialinių organizacijų ar programų, tiek atvirai išreikšdami palaikymą ir pozityviai kalbėdami apie LGBTQ+ bendruomenę, ypač jei dirbate mokykloje, tiek šviesdami artimuosius. Dėkojame už skirtą tylos minutę skaitant šias istorijas.

Šaltiniai:

https://www.lgl.lt/assets/Patyciu-leidinys-internet.pdf?fbclid=IwAR0u-Y5olp7YhMo5tbF6y7GC5Nu8eWTWKCko80JGLlHCyVlYbjpuqOD5c9s

https://www.who.int/immunization/hpv/target/young_peoples_health_in_context_who_2011_2012.pdf