Gerų darbų idėjų sąrašas

Vasario 17-a yra tarptautinė atsitiktinių gerų darbų diena. Šia proga kviečiame susimąstyti – kokius gerus darbus savo aplinkoje galite įvykdyti Jūs? Nuo mažų iki didelių, geri darbai daro mūsų pasaulį šviesesnį, šiltesnį ir malonesnį. Jie gali padėti megztis draugystėms, formuotis pozityviam savęs ir kitų žmonių suvokimui, bendrai tariant, geri darbai prisideda prie įvairių psichinės gerovės aspektų. Jei stinga idėjų – ne bėda, Be Etikečių komanda paruošė sąrašą pasiūlymų, kaip galėtumėte paminėti pasaulinę gerų darbų dieną bei padaryti pasaulį truputį geresne vieta.

Visų pirma – mažesni, daug pastangų nereikalaujantys, bet reikšmingi geri darbai:

  • Paskambinti seneliams

Šiuo metu vyresnio amžiaus žmonės patiria itin didelę atskirtį. Prie įprastų brandaus amžiaus gyvenimo etapo problemų prisideda nerimas dėl COVID-19, socializacijos trūkumas dėl karantino apribojimų. Dėl šių priežasčių dabar labiau nei kada nors anksčiau svarbu palaikyti kontaktą su vyresniais giminaičiais.

  • Užkalbinti nepažįstamąjį/ąją

Saviizoliacija bei kiti COVID-19 apribojimai išryškino vienišumo problemą Lietuvoje. Kontakto su nepažįstamais žmonėmis turime kaip niekad mažai, kodėl progai pasitaikius neužmezgus pokalbio, potencialiai galinčio baigtis draugyste?

  • Pamačius šiukšlę – ją pakelti bei išmesti

Šis geras darbas trunka tik sekundę, tačiau rodo pavyzdį kitiems žmonėms bei padeda siekti švaresnės planetos tikslo.

  • Pavaišinti mylimą žmogų arbata

Kartais dėl rutinos pamirštame artimiesiems parodyti, kad jie mums brangūs ir reikalingi. Maži gestai, tokie kaip jų mėgstamos arbatos puodelio pasiūlymas ar apkabinimas gali prisidėti prie šiltų santykių puoselėjimo.

  • Skirti daugiau dėmesio naminiam gyvūnėliui

Kaip ir artimuosius, naminius gyvūnėlius, deja, dažnai pamirštame. Šėrimas, išvedimas į lauką bei rūpinimasis gyvūno sveikata nereiškia, kad padaryta viskas, ko reikia. Gyvūnams, kaip ir žmonėms, reikia šilumos, įdomių veiklų, dėmesio iš aplinkinių. Nepamirškime to.

  • Pasakyti nuoširdų komplimentą pardavėjai/ui

Dažnai paslaugų sferoje dirbantys žmonės įpranta prie klientų abejingumo, tačiau tai neturėtų būti norma. Prisiminkime, kokį svarbų darbą atlieka šie žmonės bei praskaidrinkime jų dieną.

  • Padėti namų ruošoje

Paprastai gyvenamojoje erdvėje yra tam tikra tvarka – vienas žmogus gamina maistą, kitas – plauna grindis, trečias – valo dulkes ir t.t. Kodėl nepadarius namiškiui ar kambario draugui/ei malonios staigmenos ir šios tvarkos nepakeitus? Papildomas laikas poilsiui visada malonus.

Geri darbai, jei jaučiatės drąsesnis/ė:

  • Nuvykti į kapines bei sutvarkyti apleistą kapą

Galbūt mirusiojo/osios giminaičiai išsikraustė į kitą vietą ar dėl kitų priežasčių negali atvykti prižiūrėti brangaus žmogaus kapo. Jie būtų dėkingi, jei žinotų, jog Tu uždegei žvakelę ar palaistei pasodintas ant kapo gėles.

  • Padaryti atvirukus bei juos sumesti į atsitiktines pašto dėžutes

Paprastai pašto dėžutės tikrinimas neteikia žmonėms džiaugsmo, popieriniai atvirukai – praeities reliktas. Vis dėlto, argi maloniai nenustebtum, radęs/usi mielą piešinėlį ir palinkėjimą tarp formalių ir šaltų laiškų?

  • Paskatinti menkai pažįstamą žmogų išsikalbėti

Kartais atrodo, kad niekas nepastebi, jog žmogui yra sunku. Tiesa ta, kad nors ir pastebėdami, žmonės dažnai bijo prieiti ir paklausti ,,Kaip tu jautiesi?”. Šis klausimas – rūpesčio ženklas, padėsiantis žmogui išsipasakoti bei pasijusti geriau.

  • Užmegzti pokalbį su bename/iu

Praeiviai dažnai stengiasi nepastebėti benamių. Ne mažiau nei materialios gerovės, jiems trūksta pagarbos bei dėmesio iš kitų visuomenės narių. Svarbu jausti, kad kažkam rūpi kaip tu gyveni, koks tu esi žmogus. Prie šios problemos sprendimo gali prisidėti ir Tu.

Būdami sveiki nepagalvojame, kad yra žmonių, kasdien kovojančių už gyvybę. Paaukotas kraujo maišelis Tau gali reikšti kelias diskomforto minutes, o jiems – išvengtą gyvenimo baigtį.

Niekada nežinosi, kada artimajam ar nepažįstamam žmogui prireiks skubios pagalbos. Praėjęs/usi kursus galėsi suteikti ją nelaukdamas medikų, o tai gali lemti žmogaus išgyvenimą. Būdamas/a sunegalavusio žmogaus vietoje, turbūt norėtum, kad kiti turėtų pirmosios pagalbos žinių, tiesa?

Kiekvienas žmogus gali rasti tokią savanorystės rūšį, kuri tenkins jos/jo interesus bei poreikius. Ši veikla yra ne vien dėkingumo visuomenei išraiška, tačiau ir būdas save realizuoti, įgyti patirties ir geriau save pažinti.

Globalios problemos gali pasirodyti neišsprendžiamos, tačiau sutelkę jėgas mes galime jas įveikti. Taip mano ir šių mainų programų organizatoriai, suteikiantys Tau galimybę ne tik pakeliauti bei susirasti draugų, tačiau ir prisidėti prie didelio tikslo siekimo.

,,Active Youth” rengia Europos Sąjungos iniciatyvos įkvėptą projektą, kurio tikslas – mažinti kiberpatyčias. Apie savo skausmingas patirtis nėra malonu kalbėti, bet tai gali būti gera proga susitaikyti su patirtimi ir ją įprasminti.

Ši ,,Active Youth” iniciatyva sukuria galimybę ne tik sukurti naują draugystę ir prisiminti retą komunikacijos būdą, tačiau ir praskaidrinti senjoro/ės dienas. Tad nedvejokite, susiraskite susirašinėjimų laiškais draugę/ą!

Dažnai net nepastebime kaip namai ,,apauga” nereikalingais mažmožiais. Kartais baigiasi kantrybė ir po dienos tvarkymosi turime kelis maišus nereikalingų daiktų. Kodėl jų neprikėlus antram gyvenimui bei padovanojus žmonėms, kuriems jų reikia? Ir planeta švaresnė, ir bendruomenė aprūpinta, ir Jūsų kambarys tvarkingesnis. Visi laimi.

Siūlomos veiklos tiesiogiai nereikalauja finansinių išteklių. Tai daroma tikslingai, finansinė parama yra svarbi, ji įgalina įvairias organizacijas nuolat daryti gerus darbus, tačiau ji nėra būtina. Net ir neturėdama/as cento kišenėje gali įgyvendinti šias ir daugelį kitų idėjų. Tad nelauk, skleisk šilumą. Ką duodi kitiems – vienaip ar kitaip grįžta Tau.