Griežtų vyriškumo normų įtaka visuomenei ir vyrų sveikatai

Parengė Julija Baublinskaitė

Ilgą laiką feministinėse erdvėse diskutuojant apie patriarchalinę visuomenės santvarką buvo minima tik jos įtaka moterims bei socialiai pažeidžiamoms grupėms, o apie vyrus buvo užsimenama nebent iškeliant jų turimas privilegijas. Vis dėlto pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama vyrų patiriamiems sunkumams. Ta pati patriarchalinė visuomenė smarkiai paveikia vyrus primesdama jiems normas, ką reiškia būti „tikru“ vyru.

Vyriškumas yra plati, nuolat kintanti ir be galo individuali sąvoka, tačiau ji neišvengiamai remiasi į visuomenės sukonstruotas istorines ir kultūrines idėjas, ką reiškia būti vyru. Pasak sociologo A. Tereškino, įprastai tam tikroje visuomenėje egzistuoja norminis vyriškumo modelis, kuriam prieš kitus modelius suteikiamos privilegijos. Norminis vyriškumas tradiciškai siejamas su heteroseksualumu, ekonomine nepriklausomybe, gebėjimu išlaikyti savo šeimą, fizine galia, racionalumu, žeidžiančių emocijų užslopinimu, dominavimu prieš moteris bei kitus, nenorminius, vyrus, dėmesiu seksualinėms „pergalėms“ ir buvimu nemoterišku.

Dar neseniai šios savybės buvo suprantamos kaip įgimtos ir universalios, tačiau kintant vyriškumo standartams, didėjant atotrūkiui tarp kultūrinio idealaus vyro įvaizdžio ir realių vyrų patirčių bei tradiciniam vyriškumo modeliui sulaukiant vis daugiau kritikos, tradicinį vyriškumą tarsi ištiko krizė. Dabar norminio vyro tapatybei būdingas neužtikrintumas, trapumas ir reikalavimas įrodyti statusą. Toks savo lyties suvokimas priverčia vyrus jausti nerimą dėl vyriškumo praradimo grėsmės, kuris dažnai pasireiškia agresija. Tyrimai rodo, kad pajutę grėsmę vyrai labiau jaudinasi dėl to, kaip juos mato kiti, ir bando atstatyti savo norminio vyriškumo statusą pykčiu paremtais veiksmais. Tokiose situacijose vyrai labiau linkę reikšti palaikymą moteris žeminančioms ideologijoms, laidyti seksistinius ir homofobiškus komentarus, seksualizuoti moteris su tikslu jas sumenkinti. Aplinkiniai taip pat linkę pateisinti su vyriškumo apgynimu susijusius veiksmus ir agresyviau besielgiančius vyrus laiko mažiau moteriškais.

Kaustančios „tikro vyro“ kultūrinės normos didina socialiai pažeidžiamų grupių atskirtį. Stiprus norminio vyriškumo susiejimas su heteroseksualumu sukuria ryšį tarp homoseksualumo ir moteriškumo, tad vyrų socializacija dažnai yra priešiška abiem konstruktams. Daktaro E. L. Fields tyrime neheteroseksualūs vyrai teigė vaikystėje patyrę patyčias ir priekaištus iš artimųjų, kai neatitiko mizoginiškų ir homofobiškų vyriškumo standartų, ir save laikę mažiau vyriškais dėl potraukio kitiems vyrams. Su dėl normų neatitikimo jaučiama įtampa tyrime dalyvavę vyrai buvo linkę tvarkytis sukurdami tradiciškai vyrišką įvaizdį, slėpdami savo seksualinę orientaciją ir rizikingai elgdamiesi. Fields tai susieja su padidėjusia ŽIV rizika.

Norminio vyriškumo reikalavimai veikia ir vyrus su negalia. Judėjimo negalią turintys vyrai visuomenėje laikomi silpnais, aseksualiais arba impotentiškais, jiems priskiriamas išlaikytinio statusas. Kaip ir neheteroseksualūs vyrai, vyrai su negalia jaučia įtampą dėl standartų neatitikimo ir bando išsaugoti vyriškumą – konstruoja dominuojantį įvaizdį, atsiriboja nuo negalios, renkasi tradiciškai vyriškas veiklas ir profesijas, sureikšmina seksualinius santykius, bei romantinius santykius su negalios neturinčia partnere sieja su statuso patvirtinimu.

Griežti norminio vyriškumo standartai pavojingi ne tik moterims bei marginalizuotoms visuomenės grupėms, bet ir patiems norminį vyriškumą atitinkantiems vyrams. Gerai žinomas faktas, jog Lietuvoje vyrai nusižudo 5 kartus dažniau nei moterys ir savižudybė yra antra dažniausia darbingo amžiaus vyrų mirties priežastis. Pasak psichologo A. Grižo, savidestrukcija, savižudybė, priklausomybė ar žalingų įpročių turėjimas yra susijusi su norminio vyriškumo krize – tai bejėgiškumo, sutrikimo, nusivylimo išraiška. Psichologas teigia, kad vyrai nemoka kalbėti apie jausmus ir nesijaučia saugiai tai darydami, bijo parodyti emocinį artumą kitiems vyrams. Trūksta vyrams prieinamos ir priimtinos pagalbos formos – eiti pas psichikos sveikatos specialistą visuomenėje vis dar yra tabu, be to, daugelį vyrų atgraso tai, jog didžioji dalis specialistų yra moterys.

Akivaizdu, jog vyrų patiriamas spaudimas įrodyti savo vyriškumą kenkia tiek aplinkiniams, tiek jiems patiems. Tradicinio vyriškumo standartai neretai priverčia vyrus diskriminuoti moteris, šių standartų neatitinkančius vyrus ir kitas socialiai pažeidžiamas grupes, o vyriškumo normų diktuojamas emocijų vengimas blogina vyrų psichologinę sveikatą. Belieka tikėtis, jog ateityje griežtos normos nyks ir vyrai jausis laisviau savo pačių galvose.

„Jaunimo linija“: 8 800 28888, pokalbiai el. laiškais ir internetu svetainėje www.jaunimolinija.lt. Skambučiai priimami visą parą.

Emocinės paramos vyrams linija „Nelik vienas“: 8 604 11119, [email protected]. Skambučiai priimami darbo dienomis, 12:00–18:00 valandomis.

Šaltiniai:

Vyriškumas. Prieiga per internetą: http://lsc.su.lt/wp-content/uploads/2013/02/Vyriskumas.pdf

Precarious Manhood. Prieiga per internetą: https://www.researchgate.net/publication/23489259_Precarious_Manhood

How Threats to Masculinity Sequentially Cause Public Discomfort, Anger, and Ideological Dominance Over Women. Prieiga per internetą: https://www.researchgate.net/publication/282723569_How_Threats_to_Masculinity_Sequentially_Cause_Public_Discomfort_Anger_and_Ideological_Dominance_Over_Women

Trapus vyriškumas. Prieiga per internetą: https://manoteises.lt/straipsnis/trapus-vyriskumas-2/

“I Always Felt I Had to Prove My Manhood”: Homosexuality, Masculinity, Gender Role Strain, and HIV Risk Among Young Black Men Who Have Sex With Men. Prieiga per internetą: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4265897/

Judėjimo negalią turinčių jaunų vyrų prokreaciniai lūkesčiai ir tėvystės vizijos. Prieiga per internetą: https://www.zurnalai.vu.lt/STEPP/article/view/4860/3115

Psichologas apie vyrų emocinę sveikatą: vyrai dažnai bijo kitų vyrų. Prieiga per internetą: https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1205209/psichologas-apie-vyru-emocine-sveikata-vyrai-daznai-bijo-kitu-vyru


Siekiame įvairovės, lygybės ir tinkamos socialiai pažeidžiamų grupių reprezentacijos bei priėmimo visuomenėje.