AIDS: Freddie Mercury istorija

Gruodžio 1 d. visame pasaulyje minima AIDS (įgyto (akvizitinio) imunodeficito sindromo) diena. Nors paskiri AIDS atvejai buvo aptikti iki 1970-ųjų, o pasaulinė AIDS epidemija tam tikruose regionuose ir bendruomenėse tęsiasi iki šiol, geriausiai žinoma šios ligos istorijos dalis yra vadinamoji AIDS krizė devintajame dešimtmetyje. AIDS ilgą laiką buvo stigmatizuojamas dėl baimės užsikrėsti vien prisilietus prie sergančio žmogaus bei sąsajų su ir taip diskriminaciją patiriančia LGBTQ+ bendruomene. Šią stigmą padėjo mažinti įvairios sveikatos ir žmogaus teisių organizacijos, tačiau labai daug prisidėjo ir garsiai apie AIDS prakalbę žmonės. Vienas jų – dainininkas Freddie Mercury.

Šiandien dauguma F. Mercury žino kaip legendinį muzikantą ir queer ikoną, tačiau devintojo dešimtmečio pabaigoje požiūris į neheteroseksualius žmones anaiptol nebuvo toks teigiamas, o AIDS krizė situaciją tik pablogino. Būdamas gyvas Mercury sulaukė tokios didelės sėkmės iš dalies todėl, kad žinojo, kaip save pateikti: jis susikūrė charizmatišką personą, kuri, kad ir kokia būtų ekscentriška, negalėjo pilnai peržengti to meto moralės ribų. Vien tai, kad Mercury nebuvo baltaodis, kėlė sunkumų ir dainininkui teko atsiriboti nuo savo etninės tapatybės, tad nepaisant šlovės, su homoseksualumu, o tuo labiau AIDS susieta gėda ir visuomenės smerkimas bei baimė neleido dainininkui būti pilnai atviram. Peter Freestone, artimas muzikanto draugas ir asistentas, sako, kad Mercury ilgą laiką nebuvo sąžiningas net pats su savimi ir vengė minties, jog galėtų užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu ir susirgti AIDS. Net nutuokdamas, kad serga, jis kiek įmanoma ilgiau atidėliojo apsilankymą pas gydytoją, kad nereikėtų išgirsti stigmatizuotos, mirtį reiškiančios diagnozės.

Dainininkui AIDS buvo diagnozuotas dar 1987 m., tačiau apie tai žinojo tik artimiausi draugai – apie ligą jis nepranešė net šeimos nariams. Pasak jo sesers vyro Roger Cooke, šeima pastebėjo vis blogėjančią Mercury būklę, tačiau nežinojo, kuo būtent ir kaip smarkiai jis serga. Net kai pasirodė tokie AIDS ženklai kaip reta vėžio forma, vadinama Kapoši sarkoma, Mercury neįvardindamas ligos tepasakė, kad ji mirtina. Vis dėlto kuo toliau, tuo labiau ligos paveikta muzikanto išvaizda patraukė žurnalistų dėmesį ir geltonojoje spaudoje pradėta spekuliuoti apie vis retėjančius jo pasirodymus viešumoje ir prastėjančią sveikatą. 1991 m. lapkritį Mercury visgi išplatino pranešimą, kuriame prisipažino, jog serga AIDS ir jog laikė tai paslaptyje, kad apsaugotų artimųjų privatumą. Taip pat pranešime dainininkas paskatino prisijungti prie jo ir visų kitų sergančiųjų kovoje su, jo žodžiais, „šia baisia liga“. Deja, praėjus vos dienai, lapkričio 24 d., Freddie Mercury mirė nuo AIDS sukeltų bronchopneumonijos komplikacijų.

Tokia staigi įvykių seka visuomenėje sukėlė šoką. Dainininko mirtis daugelį privertė susimąstyti apie AIDS krizės rimtumą ir tragiškas pasekmes. Po kelių mėnesių „Queen“ surengė koncertą Mercury atminimui, kurio pelną grupės nariai Brian May, Roger Taylor ir vadybininkas Jim Beach panaudojo įkurti kovai su AIDS skirtą fondą „Mercury Phoenix Trust“. Šis fondas remia įvairias švietimo programas ir teikia pagalbą AIDS paveiktoms bendruomenėms, bei rengia įvairias akcijas kaip „Freddie For A Day“ – jos metu fanai persirengia kaip Mercury ir didina informuotumą apie AIDS.

Freddie Mercury palikimas pasauliui milžiniškas. Žinoma, dažniausiai jis pelnytai prisimenamas dėl savo muzikinių gebėjimų ir išskirtinės asmenybės, tačiau net ir visų mylimo dainininko sunki liga ir mirtis buvo reikšminga. Skatiname ir jus atkreipti dėmesį į šią dar neišspręstą pasaulinę problemą ir šviečiant, aukojant ar paprasčiausiai netylint prisidėti prie kovos su AIDS paplitimu.

Parengė Julija Baublinskaitė ir Rugilė Zarembaitė

Sužinoti daugiau apie „Mercury Phoenix Trust“ ir paaukoti galite čia: www.mercuryphoenixtrust.com.

Šaltiniai:

History of HIV and AIDS Overview. Prieiga per internetą: https://www.avert.org/professionals/history-hiv-aids/overview#:~:text=Pre%2D1980,with%20HIV%20or%20developed%20AIDS.

Freddie Mercury’s death: Longtime assistant shares beautiful untold stories of the star’s final days. Prieiga per internetą: https://www.smoothradio.com/news/music/freddie-mercury-death-home-aids/

Freddie Mercury: Heartbreaking way Queen star broke news he was going to die to his family. Prieiga per internetą: https://www.express.co.uk/entertainment/music/1238266/Freddie-Mercury-Queen-die-AIDS-death-mum-Jer-Bulsara?fbclid=IwAR12S72MSftajBvj-W1cjZE5u3TANGIveDE56pDnON5BMdnEuvIsWcPY1nY

How Did Freddie Mercury Die? What to Know About the Queen Singer’s Last Days. Prieiga per internetą: https://www.menshealth.com/entertainment/a26463053/how-did-freddie-mercury-die/

Who was the real Freddie Mercury? Prieiga per internetą: https://www.bbc.com/culture/article/20191010-who-was-the-real-freddie-mercury

ITV: Freddie Mercury‘s Death. Prieiga per internetą: https://www.youtube.com/watch?v=KfrgzDh-FqY&ab_channel=BrianMayCom

About Us. Prieiga per internetą: http://www.mercuryphoenixtrust.com/site/aboutus