Žvilgsnis į drag iš arčiau

Šių laikų kontekste queer kultūra atlieka vis svarbesnį vaidmenį visuomenėje: menininkai, kūriniuose atskleidžiantys LGBTQ+ bendruomenei aktualias problemas, įvairūs politiniai judėjimai, atkreipiantys dėmesį į žmogaus teises – visa tai padeda geriau reprezentuoti queer asmenis. Vis dėlto Lietuvoje pastaruoju metu galime nemažai išgirsti ir apie drag karalienių bei karalių pasirodymus. Tad kokią vietą ši queer kultūros dalis užima stiprinant toleranciją visuomenėje bei ką reiškia drag?

Kas yra drag?

Drag – tai priešingos lyties įkūnijimas, pasitelkiant stereotipizuotą tos lyties paveikslą ar net perdėtai išryškinant tam tikrus bruožus pramogos, meno ar parodijos tikslais. Dažnai drag kings (drag karaliai – moterys, įkūnijančios vyrus) ir drag queens (drag karalienės – vyrai, įkūnijantys moteris) mažiau pažįstantiems šią subkultūrą gali kelti asociacijas su translyčiais asmenimis. Nors yra ir tokių atvejų, tačiau pagrindinė drag idėja labiau siejama su stereotipų laužymu visuomenėje, kadangi iškeliamas klausimas, ar kažkada mūsų pačių sukurti socialiniai konstruktai yra būtini kiekvienam individui, o galbūt, kol nepažeidžiame kito asmens laisvės, galime gyventi pagal savo normas? Šie klausimai ne tik verčia kvestionuoti tuo, kaip lytis turi būti reprezentuojama, bet ir leidžia suvokti, kad bet kokiomis duotybėmis: nesvarbu, ar tai tradicijos, kultūra ir pan. – turime suabejoti bei kritiškai jas permąstyti. Drag reikšmė akivaizdi – tai ne tik pramoga, tai protesto forma, kuri dažnai turi ir meninę vertę. Tačiau, kaip ši queer kultūros forma išsivystė bei išpopuliarėjo?

Trumpa drag istorija

Paradoksalu, bet drag istorija prasidėjo dėl stereotipizuoto visuomenės mąstymo. Jau senovės Graikijoje susiformavusios griežtos teatro tradicijos įgalino visus vaidmenis atlikti vyrus. Dėl nelygių vyrų ir moterų teisių tos pačios tradicijos išliko net iki XVII-XVIII a. Nors gali atrodyti, kad tokia drag forma ne visai idėjiškai atitinka šią sąvokos reikšmę, tačiau aktoriams, kurių nemaža dalis buvo queer, priešingos lyties personifikacija scenoje leido atskleisti kitokią savo pusę.

Vėliau drag kultūra tapo labiau individualizuota: atskiri aktoriai, dažniausiai vyrai, vis dažniau pradėjo įkūnyti priešingą lytį, tačiau kurdami ne padrikas istorijas, bet vieną, labiau išbaigtą alter ego. Vieni ryškiausių vardų: princesė Serafina, Julian Eltinge, Danny La Rue ir kt.

XX amžius, o ypač XX a. pab., žymi drag suklestėjimą: išpopuliarėjo pačios įvairiausios drag formos: meniška, peagent (drag grožio konkursai), ekscentriška (didelę įtaką darė Club Kids), parodijų drag ir kt. Vis dėlto drag gana ilgai buvo siejama su Vakarų demokratijų kultūra, bet vienas iš veiksnių, lėmusių šios subkultūros paplitimą visame pasaulyje, buvo JAV televizijos šou Rupaul‘s Drag Race. Šio konkurso metu varžosi pačios profesonaliausios, stipriausios drag queens iš viso pasaulio. Televizijos šou tapo toks populiarus, kad buvo pradėta rengti analogiškus konkursus Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, Australijoje ir kitose šalyse.

Drag Lietuvoje

Nors Lietuvoje drag subkultūra pradėjo vystytis visai neseniai, tačiau ji aktyviai realizuojama klubo Soho platformoje Balaganza, kuri įtraukia į drag vis daugiau ir daugiau žmonių. Taip pat turime itin profesonalių drag karalienių, tokių kaip: Alen Chiko, Aura, Vanda Saiko, Hime Umiko Saiko, Regany Sparks ir kt. Pasirodymuose šios karalienės perteikia ne tik kitokį savo įvaizdį, bet ir laužo stereotipus, susijusius su socialine lytimi, seksualumu bei įneša daugiau queer kultūros vėjų Lietuvoje. Tikimės, kad žinios apie drag kultūrą padės paneigti stigmas ir išlaisvinti kiekvieno mūsų individualumą bei drąsą būti savimi.


Siekiame įvairovės, lygybės ir tinkamos socialiai pažeidžiamų grupių reprezentacijos bei priėmimo visuomenėje.