Valgymo sutrikimų tipai

Paskutinė vasario savaitė- valgymo sutrikimų savaitė. Tad kuo skiriasi anoreksija, bulimija ir persivalgymo sindromas ( angl. binge- eating disorder)?

Valgome ne tik dėl to, kad išgyventume ar būtume sveiki. Maistas, ypač jei jis gerai ir kokybiškai paruoštas, yra turbūt vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Ir nieko tokio, jei per šventes šiek tiek persivalgome ar per sunkų gyvenimo laikotarpį pradedame valgyti mažiau arba daugiau – svarbiausia visada grįžti į vėžes ir gyventi sveikai. Tad santykis su maistu labai gerai parodo, mūsų emocinę ir fizinę būsena. Ekstremalus valgymas ar nevalgymas gali tiesiogiai žaloti mūsų sveikatą ir keisti mūsų asmenybę. Australijos nacionalinė valgymo sutrikimų asociacija apibūdina tris pagrindinius valgymo sutrikimų tipus:

Bulimija (Bulimia nervosa) – valgymo sutrikimas, kuris pasižymi vis pasikartojančiu persivalgymo periodu, kuris nuo kitų valgymo sutrikimų pasižymi tuo, kad suvalgytą maisto perteklių bandoma kompensuoti. Žmonės, turintys šį sutrikimą, suvalgo didelį maisto kiekį per gan trumpą laiką ir dažnai negali kontroliuoti savo valgymo. Jausdami kaltę dėl persivalgymo šie asmenys kompensuoja jį keliais būdais: vėmimu, badavimu, per daug intensyviu sportu ar vartodami vaistus, kurie mažina alkio jausmą. Tokio sutrikimo padariniai yra per didelis ar per mažas svoris, žarnyno problemos, menstruacijų dingimas moterims ir paauglėms, silpnumo jausmas, galvos skausmai ir nekokybiškas miegas.

Persivalgymo sutrikimas (binge eating disorder) kaip ir bulimija pasižymi dideliu ir dažnai pasikartojančiu persivalgymu, tačiau skiriasi tuo, kad šią ligą turintys žmonės nekompensuoja maisto pertekliaus. Įdomu, kad šį sutrikimą turinčių vyrų ir moterų skaičius yra panašus. Padariniai: nekokybiškas miegas, nuolatinis pilvo pūtimo jausmas, žarnyno problemos, be to, gali atsirasti netolerancija maistui.

Anoreksija (Anorexia nervosa) – sutrikimas, kuris apibūdinamas kaip ekstremalus maisto medžiagų sumažinimas dėl neadekvačios baimės priaugti svorio. Šią ligą turinčiam asmeniui būdingas iškreiptas savęs ir savo kūno svorio suvokimas – žmogus, turintis itin per mažą svorį gali įsivaizduoti, kad yra per storas. Anoreksija yra skirstoma į du tipus: vienas ypatingas tuo, kad stengiamasi ekstremaliai sumažinti maisto vartojimą, ypač ribojant tam tikrą maisto tipą, pavyzdžiui, vengiant angliavandenių ar valgant tik tam tikros spalvos maistą. Antras tipas taip pat pasižymi ekstremaliu nevalgymu, tačiau jam yra būdingi tam tikri persivalgymo (binge eating) periodai, kurie gali būti kompensuoti vėmimu ar netinkamu vaistų vartojimu. Šio sutrikimo padariniai yra per mažas svoris, menstruacijų dingimas moterims ir paauglėms, miego sutrikimas, vaisingumo sumažėjimas. Anoreksija gali išprovokuoti anemiją, inkstų ligas, osteoporozę (kaulų trapumo ligą) ar net mirtį.

Galima pastebėti, jog visi šie sutrikimai pasižymi savęs nuvertimu, iškreiptu savo kūno įsivaizdavimu. Be to, šios ligos dažnai koreliuoja su depresija bei nerimo sindromu. Šiuos sutrikimus gali sukelti genai, socialinė aplinka ir medijos.

Gydymo būdas, bendrai apžvelgus, yra psichoterapija ir jos taikomi metodai. Tai dar kartą pabrėžia, jog santykis su maistu gali parodyti mūsų emocinę sveikatą.

Šaltinis: https://www.nedc.com.au/eating-disorders/eating-disorders-explained/?fbclid=IwAR0LXUxjEs2sXWsVOCrdVDhAM2VmY1RIYaYHA0qsC5pB8uGSpBQcENMYtuM


Siekiame įvairovės, lygybės ir tinkamos socialiai pažeidžiamų grupių reprezentacijos bei priėmimo visuomenėje.